Wycena pozyskanych kozłów sarny

rogacz_3

Wycena parostków samców sarny w bieżącym roku podobnie jak rok temu odbyła się w gościnnej siedzibie Koła Łowieckiego DARZBÓR 5 listopada w którym zmieniony Zarząd Koła po Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Członków z dumą szczyci się swoją siedzibą, która z wielką pieczołowitością została odremontowana w bieżącym roku. Dziś siedziba Koła Łowieckiego DARZBÓR po niedawnych obchodach 60 – lecia wzbogaciła się jeszcze w nieodzowną rzecz każdego koła SZTANDAR. Kilka załączonych zdjęć do reportażu fotograficznego w doskonały sposób oddaje klimat tego domu.
Na pierwszy rzut do wyceny poszło nasze Koło Łowieckie OSTOJA. Kozły pozyskane w trakcie polowań dewizowych oczywiście zostały wcześniej wycenione przez powołane komisje wyceny i w związku z tym nie będą brane do wyceny w trakcie funkcjonowania tej komisji.
Przewodniczącym Komisji Wyceny parostków samców sarny w roku 2014 był nasz kolego Eugeniusz TEREFENKO – Sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej w Koszalinie, członkiem komisji był kol. Roman LECKO – Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór, natomiast członkiem komisji i zarazem przedstawicielem z ramienia naszego koła był kol. Jerzy KOLBYSZ – Łowczy Koła Łowieckiego OSTOJA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak na zdjęciach daje się zaobserwować przy ocenie niemal każdego pozyskanego kozła trwała zażarta dyskusja i polemika nie kończących się argumentów. jednak w Ogólnej ocenie rzutującej na pozyskanie stwierdzono iż: w obwodzie 123 pozyskano przez naszych mysliwych 10 kozłów z tego 5 kozłów kwalifikuje się do wyceny medalowej oraz pozyskano jednego szydlarza, pozostałe kozły pozyskane zostały zgodnie z odstrzałem w prawidłowej klasie wieku i prawidłowej budowie parostków. Natomiast w obwodzie 124 pozyskano 7 kozłów w tym 2 myłkusy i 1 szydlarz. Do wyceny medalowej nie został zakwalifikowany żaden z przedstawionych parostków.
Biorąc powyższe pod uwagę należy w związku z tym stwierdzić, iż obwód 123 choć uboższy w zwierzynę i zgodnie z posiadanymi materiałami słabszy, bogatszy jest jednak z kozły medalowe w porównaniu z dzierżawionym przez nas obwodem 124.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siedziba domku rzeczywiście zmieniła swój wewnętrzny wystrój co podkreśliła jego wyjątkowy myśliwski charakter.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wycena parostków w bieżącym roku zbiegła się w tym samym czasie w jakim organizowane było indywidualne polowanie dewizowe w naszym kole w związku z tym nie posiadamy zdjęć choćby tych ciekawszych i okazalszych parostków z innych sąsiednich Kół Łowieckich.
Wszak jednak pokładamy nadzieję, iż z roku na rok będzie nam przybywało tych piękniejszych medalowych parostków, byśmy mogli szczycić się nimi i jednocześnie być dumnymi iż to właśnie dzięki naszej pracy i umiejętnością prawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi możemy pokazać i szczycić się dziś  tym co w łowiectwie jest najpiękniejsze i budzi wszystkie wspomnienia minionych polowań i bezpośredniego kontaktu z naturalną ojczystą jakże bogatą, kolorową i piekną przyrodą.

Autor zdjęć i tekstu Marek Bublej