Wycena pozyskanych kozłów sarny
Wycena parostków samców sarny w bieżącym roku podobnie jak rok temu odbyła się w gościnnej siedzibie Koła Łowieckiego DARZBÓR 5 listopada w którym zmieniony Zarząd Koła po Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Członków z dumą szczyci się swoją siedzibą, która z wielką pieczołowitością została odremontowana w bieżącym roku. Dziś siedziba Koła Łowieckiego DARZBÓR po niedawnych obchodach 60 – lecia wzbogaciła się jeszcze w nieodzowną rzecz każdego koła SZTANDAR. Kilka załączonych zdjęć do reportażu fotograficznego w doskonały sposób oddaje klimat tego domu.
Na pierwszy rzut do wyceny poszło nasze Koło Łowieckie OSTOJA. Kozły pozyskane w trakcie polowań dewizowych oczywiście zostały wcześniej wycenione przez powołane komisje wyceny i w związku z tym nie będą brane do wyceny w trakcie funkcjonowania tej komisji.
Przewodniczącym Komisji Wyceny parostków samców sarny w roku 2014 był nasz kolego Eugeniusz TEREFENKO – Sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej w Koszalinie, członkiem komisji był kol. Roman LECKO – Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór, natomiast członkiem komisji i zarazem przedstawicielem z ramienia naszego koła był kol. Jerzy KOLBYSZ – Łowczy Koła Łowieckiego OSTOJA.
Jak na zdjęciach daje się zaobserwować przy ocenie niemal każdego pozyskanego kozła trwała zażarta dyskusja i polemika nie kończących się argumentów. jednak w Ogólnej ocenie rzutującej na pozyskanie stwierdzono iż: w obwodzie 123 pozyskano przez naszych mysliwych 10 kozłów z tego 5 kozłów kwalifikuje się do wyceny medalowej oraz pozyskano jednego szydlarza, pozostałe kozły pozyskane zostały zgodnie z odstrzałem w prawidłowej klasie wieku i prawidłowej budowie parostków. Natomiast w obwodzie 124 pozyskano 7 kozłów w tym 2 myłkusy i 1 szydlarz. Do wyceny medalowej nie został zakwalifikowany żaden z przedstawionych parostków.
Biorąc powyższe pod uwagę należy w związku z tym stwierdzić, iż obwód 123 choć uboższy w zwierzynę i zgodnie z posiadanymi materiałami słabszy, bogatszy jest jednak z kozły medalowe w porównaniu z dzierżawionym przez nas obwodem 124.
Siedziba domku rzeczywiście zmieniła swój wewnętrzny wystrój co podkreśliła jego wyjątkowy myśliwski charakter.
Wycena parostków w bieżącym roku zbiegła się w tym samym czasie w jakim organizowane było indywidualne polowanie dewizowe w naszym kole w związku z tym nie posiadamy zdjęć choćby tych ciekawszych i okazalszych parostków z innych sąsiednich Kół Łowieckich.
Wszak jednak pokładamy nadzieję, iż z roku na rok będzie nam przybywało tych piękniejszych medalowych parostków, byśmy mogli szczycić się nimi i jednocześnie być dumnymi iż to właśnie dzięki naszej pracy i umiejętnością prawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi możemy pokazać i szczycić się dziś tym co w łowiectwie jest najpiękniejsze i budzi wszystkie wspomnienia minionych polowań i bezpośredniego kontaktu z naturalną ojczystą jakże bogatą, kolorową i piekną przyrodą.
Autor zdjęć i tekstu Marek Bublej