Polowanie Hubertowskie

Polską tradycją łowiecką w dzień św. Huberta jest organizacja tzw. hubertowin czyli polowania zbiorowego o uroczystym charakterze. Polowania takie poprzedzone są zazwyczaj Mszą Świętą, organizowaną zarówno w kościołach jak i kapliczkach poświęconych patronowi myśliwych. Historia tego święta w Polsce sięga XVIII w. i związana jest z panowaniem w kraju dynastii saskiej.

Przez wiele lat obchody Święta Myśliwych zmieniały swój charakter, ale nieprzerwanie towarzyszą im ceremoniały łowieckie tj. np. sygnały łowieckie.

Takie uroczyste polowanie, z oprawą muzyczną w KŁ „Ostoja” w Szczecinku odbyło się 7 listopada br. w obwodzie 124 w rewirach Dziki i Dębowo.

W polowaniu wzięło udział 46 myśliwych, którym pomagało 24 naganiaczy (w tym 4 stażystów) oraz 5 psów. Na pokocie znalazły się 2 jelenie – łanie, 4 dziki i 1 koźle.

Królem polowania został kol. Piotr Susiak, V-ce Królem kol. Janusz Balawender, II V-ce Królem kol. Tomasz Ziemba, który pozyskał dzika w pełnym pędzie z breneki z 1952 roku!

DSC_0261 DSC_0264 DSC_0257 DSC_0276 DSC_0271(1) DSC_0269 DSC_0268 DSC_0265.

Ostatni miot odbył się w Domku Myśliwskim w Turowie, gdzie uczestnicy mogli podzielić się wrażeniami z dnia spędzonego w łowisku.

 

zdj. T. Nowacki