Jesienna degustacja darów lasu

Jesienna degustacja darów lasu

W piątek 20 listopada br. w szałasie myśliwskim „Ostoja” w Turowie odbyło się spotkanie biesiadne członków i sympatyków zaprzyjaźnionego z naszym Kołem – Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku.

Zgodnie z powiedzeniem „Kiedy goły las nastaje, Św. Hubert z niego cały obiad daje” spotkanie związane było z degustacją darów lasu. Miłośnicy lasu z nieukrywaną rozkoszą smakowali różnego rodzaju kulinaria przygotowane z grzybów, owoców leśnych i dziczyzny, a także pikantne potrawy z topinamburu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W trakcie biesiady odbył się też konkurs nalewek. Spośród 30 różnego rodzaju ocenianych trunków za najlepsze uznano nalewki z czarnej porzeczki oraz z derenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość zapoznania się z ciekawą prezentacją na temat zwierzyny leśnej, zasad jej pozyskiwania i prawidłowego postępowania z tuszami – przygotowaną i przedstawioną przez Grzegorza Jaworskiego z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Biesiadę umilał również Błażej Chmielewski – kierownik Zespołu Trębaczy Leśnych „Bór”, omawiając oraz grając na rogu myśliwskim sygnały ceremoniału łowieckiego oraz prezentując fragmenty koncertu gry na rogu bawolim, czym zachęcił biesiadników do wspólnego śpiewania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszyscy też wnioskowali, by impreza ta stała się tradycją Towarzystwa Przyjaciół Lasu.

Tego typu spotkania mają ogromne znaczenie w budowaniu pozytywnego wizerunku  łowiectwa i polskiego myśliwego, przybliżając uczestnikom zasady racjonalnego gospodarowania zwierzyną, tradycje i zwyczaje łowieckie, a także wszelakie pożytki, które człowiek może czerpać z lasu.

 

 

 

tekst i zdj. T. Partyka