Leśnicy i myśliwi w SP w Turowie

Zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Turowie

W dniu 09 kwietnia 2015 r. Koło Łowieckie „Ostoja” w Szczecinku razem w Nadleśnictwem Czarnobór  przeprowadziło zajęcia dla uczniów klas 0-3 w Szkole Podstawowej w Turowie.

Wspólne zajęcia przeprowadzone przez myśliwego i leśnika pozwoliły dzieciom poznać różnice w umundurowaniu leśnym i myśliwskim oraz zrozumieć rolę jaką pełni myśliwy
i leśnik w lesie.

Podczas 3-godzinnych zajęć, przeprowadzonych w dwóch grupach, dzieci zapoznały się
z funkcjami urządzeń łowieckich budowanych przez myśliwych, tradycjami i zwyczajami łowieckimi, ze szczególnym uwzględnieniem gwary łowieckiej i sygnałów myśliwskich wykorzystywanych podczas polowań zbiorowych. Miały również okazję spróbować swoich sił podczas wydobywania dźwięków na sygnałówce, co jak zwykle wzbudziło wiele śmiechu.

Poznały ślady i tropy jelenia, sarny, dzika i wilka, które można zobaczyć w lesie oraz mogły dotknąć poroża jelenia, parostków saren, oręża dzika oraz czaszki wilka. Ważnym punktem spotkania było również omówienie szkód powodowanych przez zwierzynę w lesie oraz sposobów ich ograniczania stosowanych przez leśników.

Ciekawym elementem zajęć była również zabawa w „Czarnego Piotrusia”, podczas której dzieci miały za zadanie odnaleźć karteczki z pasującymi do siebie wizerunkami zwierząt oraz elementami związanymi z łowiectwem. Osoba bez pary musiał wykonać zadanie wymyślone przez wskazaną parę dzieci.

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali drewniane breloki z wizerunkiem logo koła oraz drobne słodkości, a także malowanki i książeczki związane z tematyką leśno-łowiecką.

W spotkaniu uczestniczyło 80 osób.

 

Narracja: Marek Bublej

Autorka zdjęć oraz tekstem opisała: Anna Sigiel – Dopierała