XIV Euroregionalne Spotkania Myśliwskie – Połczyn Zdrój 29-30.08.2014.

XIV Euroregionalne Spotkania Myśliwskie – Połczyn Zdrój 29-30.08.2014.

 Reportaż z XIV Euroregionalnych Spotkań Łowieckich.

 

PZ 2014

XIV Euroregionalne Spotkania Łowieckie dobiegły już końca. Tegoroczne obchody wzbogacone zostały w szereg nowych i atrakcyjnych elementów, ale o tym za chwilę.

Uroczystość jak każdego roku odbyła się w amfiteatrze w centrum parku zdrojowego. Zainaugurowana została otwarciem coraz bardziej wzbogaconego o kolejne nowe kiermasze jarmarku myśliwskiego.
Tego też dnia w pomieszczeniach zamku połczyńskiego odbyło się sympozjum z praktycznym pokazem prawidłowego rozbioru i wykorzystania dziczyzny w kuchni domowej, autorem tego wykładu był kol. Krzysztof LECHOWSKI przedstawiciel i Prezes Zarządu Spółki z o. o. PROVINCJA z Tomaszowa Mazowieckiego http://sklep.provincja.pl/

20140830_123639

Kol. Krzysztof LECHOWSKI podpisuje książkę autorską „O JEDZENIU, SZLAKIEM POLSKIEJ PROWINCJI”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dedykacja autorska.

Podczas tego pokazu zaprezentowane zostały dwie metody skórowania dziczyzny, a w tym przypadku sarny. Pierwszy sposób poprzez zawieszenie tuszy nieoskórowanej za kręgi szyjny na haku rzeźniczym oraz rozpoczęcie skórowania od przodu tuszy. Drugi sposób tradycyjny, skórowanie po podwieszeniu za tylne cewki. W jednym jak i w drugim sposobie zaprezentowano szereg nowych rozwiązań umożliwiających szybsze i praktyczniejsze wykonanie czynności obielania tuszy.
Opisywanie tych procedur na stronie internetowej naszego koła nie jest w pełni potrzebne, tu wystarczą wykonane zdjęcia podczas prezentacji kol. Krzysztofa.
Tu jednak bardzo ciekawą sprawą podniesioną przez kol. Krzysztofa, co wypada wspomnieć było wykorzystanie w warunkach domowych urządzenia zwanego potocznie pakowaczką próżniową, którą w obecnych warunkach można już zakupić za całkiem niewielkie pieniądze. I jeszcze jedno o tym muszę napisać, serwowane wraz ze stekami dodatki w postaci przetworów z borówek oraz śliwki węgierki w korzennej zalewie przypomniały mi smaki z dzieciństwa kiedy to mama przygotowywała przetwory na zimę, smak ten przywołał mi tamte lata, lata mojego dzieciństwa.

Dalszy przebieg uroczystości tego dnia przeniósł się wieczorem do amfiteatru zdrojowego, gdzie zaprezentowali się tradycyjnie zespoły Witold Sikora z córką Martą z Kępic oraz „ŻUBROSIE” z Opola.

Zespół „ŻUBROSIE” zaprezentował kilka nowych w swoim wykonaniu piosenek o tematyce łowieckiej.

20140830_112818

Kol. Wacław MASŁYK w trakcie przekazywania życzeń dla kolegów po strzelbie dla myśliwych z Koła Łowieckiego OSTOJA w Szczecinku.

Dzień dochodził już końca, gdy na deskach amfiteatru wystąpił Zespół An Dreo & Karina http://andreokarina.pl/pl/o-nas/biografia.html z repertuarem grupy wokalnej Al. Bano & Romina Power Show długie chwile umilał utworami w swoim wykonaniu.

Sobota 30 sierpnia już wczesnym rankiem rozbrzmiewała wystrzałami broni myśliwskiej na strzelnicy w Łężku. O godzinie 10 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana między innymi przez kapelana PZŁ oraz RDLP w Szczecinku ks. Jerzego BĄKA. W trakcie Mszy Św. Poświęcony został sztandar Koła Łowieckiego „Knieja” z Góry a następnie przekazany z zachowaniem pełnego ceremoniału sztandarowego dla pocztu wystawionego przez członków Koła Łowieckiego.

Po zakończonej Mszy Św. utworzona została kolumna sztandarowa przez reprezentantów poszczególnych Kół Łowieckich z Okręgu Koszalińskiego uczestniczących w uroczystości, która przemaszerowała ulicami starego miasta udając się ostatecznie w stronę parku zdrojowego oraz amfiteatru, gdzie tradycyjnie jak każdego roku wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników XIV Euroregionalnych Spotkań łowieckich oraz przyjęto uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków PZŁ. Po przyjętych przez wszystkich uczestników uroczystości, ślubowaniach nowo przyjętych członków na scenę amfiteatru wkroczył Zespół Reprezentacyjny PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka z iście łowieckim repertuarem.

Dalsze obchody tegorocznych spotkań przeniosły się do centrum parku zdrojowego w okolice pijalni wód „JOASIA”. I tym samym bliskość, niemal jednoczenie się organizatorów, artystów oraz uczestników pokazów i konkursów z publicznością spowodowała olbrzymią atrakcyjność tegorocznych spotkań łowieckich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zdjęciu reprezentanci ras psów myśliwskich – posokowce bawarskie  i hanowerskie

Każdy z myśliwych mógł sobie znaleźć coś, co by go zainteresowało począwszy od wyjątkowo interesującego pokazu psów myśliwskich z gończymi polskimi, posokowcami, jamnikami oraz zapominanymi coraz częściej przez myśliwych spanielami oraz kiermaszy i stoisk  z ubraniami oraz obuwiem myśliwskim, akcesoriami oraz pełnym wyposażeniem „pomocniczym” dla myśliwego, chodzi o wymyślne kulawki i wyroby ze szkła zdobionego do napojów alkoholowych zadowoliło by nawet bardzo wybrednego klienta jakim jest każdy myśliwy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patelnia żeliwna a na niej steki z sarniny przygotowywane do degustacji.

Nie wspomnę już o możliwości degustacji wyrobów wędliniarskich na stoiskach z wyrobami mięsnymi z dziczyzny umieszczonych wśród kiermaszy i kramów  oraz rzeczonego wcześniej „super gwoździa” programu, którego organizatorem była Firma PROVINCJA z Tomaszowa Mazowieckiego z wyrobami przygotowywanymi na miejscu w postaci smażonych niemal na oczach publiczności i uczestników festynu myśliwskiego, steków, białej kiełbasy, a także innych smakołyków wykonanych z sarniny jeszcze poprzedniego dnia oprawianej podczas sympozjum oraz pokazu praktycznego.
Zainteresowanie uczestników festynu łowieckiego praktycznym pokazem kol. Krzysztofa LECHOWSKIEGO było tak wielkie, że ciągłe uwagi kol Marka PLEWY  o odsłonięcie stołu pokazowego jako prowadzącego konkurs „leśne smaki” oraz pokazu praktycznego nie na wiele się zdały, dopiero zastosowanie taśm oddzielających stanowisko pokazowe od publiczności umożliwiło odsłonięcie tego miejsca dla szerszej liczby obserwatorów a tym samym degustatorów tych smakołyków kuchni myśliwskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Produkty kuchni regionalnych i domowych zgłoszone do konkursu „Leśne smaki”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lista produktów zgłoszona do konkursu.

Przeprowadzone konkursy kulinarne „Leśne Smaki” z późniejszą połączoną degustacją produktów regionalnych w zdecydowany sposób przyczyniły się do odczuwania głodu, więc stragany gastronomiczne z wszelakimi mięsami, wędzonymi rybami oraz z wszelkiego rodzaju pieczywem i piwem tym z Połczyna „Furman”, wyjątkowo smacznym a szczególnie w tym upalnym dniu w którym odbywało się święto myśliwych z lekka chłodziło podniebienie naszych kolegów myśliwych, tym samym pozwalało prowadzić interesujące dysputy, odnawiać stare i nawiązywać nowe znajomości wśród braci myśliwskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ciekawym dopełnieniem pokazów kulinarnych był konkurs „Na najlepszą nalewkę myśliwską”

W godzinach wieczornych dokonano wręczenia nagród za uczestnictwo w konkursach kulinarnych a ostatecznym dopełnieniem tego dnia był koncert Zespołu „Dwa plus jeden” oraz nocne biesiadowanie w parku zdrojowym połączone z zabawa taneczną na placu przy pijalni wód zdrojowych „JOASIA”

Na uroczystych spotkaniach myśliwskich już od kilku lat uczestniczy reprezentacja Bractwa kurkowego z Czarnego, która wraz ze swoją armatką wzbudzała zainteresowanie z dużej odległości, kiedy to przeprowadzano wielce hałaśliwy salut armatni.

Swoje stoisko miał również nasz kolega myśliwy, uznany preparator z Drawska Pomorskiego Andrzej BŁASZCZYŃSKI.

Oczywiście tegorocznym wodzirejem, konferansjerem oraz osobą prowadzącą całość XIV Euroregionalnych Spotkań Łowieckich był nasz kol. Marek PLEWA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolega Marek PLEWA, pierwszy plan drugi od prawej z mikrofonem przy ustach.

Na zakończenie tego krótkiego reportażu, już w domowych pieleszach, na spokojnie jeszcze raz przeżywany emocje, które towarzyszyły nam przy spotkaniach z kolegami z którymi nie widzieliśmy przez pełny rok.  A dziś już z niecierpliwością oczekujemy kolejnych Euroregionalnych Spotkań Łowieckich organizowanych przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Koszalinie.

Logo 1 OSTOJA

Pozostałe zdjęcia ze XIV Euroregionalnych Spotkań Łowieckich z Połczyna Zdroju umieszczone zostały na stronie http://ostoja-szczecinek.pl/album-03-28/ naszego Koła Łowieckiego.

„man from Babylon”