Głos w sprawie bocianów

Głos w sprawie bocianów

240px-Ciconia_ciconia_-Mscichy,_Grajewo_County,_Poland-8

Na jednej ze stron naszego koła [ http://ostoja-szczecinek.pl/myslistwo-w-prasie-oraz-w-sieci/  Temat nr 22 ] umieszczone zostały materiały dotyczące petycji w sprawie ochrony bocianów. Aspekt ochrony bocianów na stronie poświęconej kołu łowieckiemu może w jakiś sposób nie pasuje do ogólnej tematyki jednak mając na względzie piękno naszych łąk, mokradeł oraz rozklekotanych wiosek a także czasami „przeszkadzające” bociany podczas polowania pragnę nagłośnić ten temat w kręgu naszego koła i nie tylko.

[Kliknij na zdjęcie z bocianem]

Zdarzyło się w moim życiu, iż przez pewien okres czasu przebywałem w rejonie Izraela, Libanu i Syrii oraz w okresie wczesnej wiosny (koniec lutego początek marca) u nas a tam już bardzo zawansowanej. Na niebie widać było krążące ogromne stada bocianów pierw w niewielkich pojedynczych kręgach potem łączących się w coraz to większe składające się czasami z co najmniej dwustu osobników, krążących w coraz to bardziej powiększających się kołach. Po zebraniu się w tej grupie sporej ilości ptaków a trwało to około dwóch godzin czasami i trzech w pewnym momencie jakby na jedną komendę wszystkie ptaki kierowały się w jednym północno – wschodnim kierunku w stronę Turcji lecąc brzegiem morza śródziemnego. Obszar Izraela, Syrii oraz Libanu znajduje się na trasie odwiecznych wędrówek tych ptaków. Bociany lecące tym szlakiem najczęściej zakładają swoje gniazda, w których wyprowadzając swoje młode znajdują się na terenie Polski.

800px-White_Stork_migration_map-en_svgRys. Stałe trasy migracji Bociana białego

W tym czasie szczególnie na pograniczu syryjsko – libańskim urządzano niemal zawody strzeleckie, kto ustrzeli więcej bocianów. Ptaki te nie były i nie są w dalszym ciągu wykorzystywane gospodarczo czyli strzela się do nich jak do tarcz. W obecnej chwili proceder ten po stronie syryjskiej jest bardzo ograniczony ze względów politycznych jednak od strony Libanu zawody te w niczym nie zostały uszczuplone.

Zaangażowanie naszej małej myśliwskiej społeczności i oddanie swego głosu za zaprzestaniem tego procederu będzie miało swoje odbicie w kręgach krajowych a nawet międzynarodowych co ma na celu zaprzestanie procederu odstrzeliwania bocianów oraz wypracowania odpowiednich przepisów w tej sprawie co w dużym stopniu może przyczynić się do ochrony gatunku Bociana białego (Ciconia ciconia).

W programie TVN w dniu 16 marca 2014. w godzinach porannych, podjęty zostanie temat międzynarodowej ochrony bociana białego.