Polowanie zbiorowe „Dzikowo” 28.12.2013.r.

Polowanie zbiorowe „Dzikowo” 28.12.2013.r.

„Apel na łowy”
Na łów na łów, stawaj kto zdrów, w ostępów progi!
Niech czujny zwierz, o łowach wie – zadmijmy w rogi!
Niech Hubert nas w opiece ma, nie znajmy trwogi!

Polowanie, które miało miejsce w dzisiejszym dniu było z rodzaju tych świątecznych – sylwestrowych. Jest to ostatnie z polowań, które odbyło się w naszym kole w roku 2013, uczestniczyło w nim 24 myśliwych w tym czterech zaproszonych gości z innych kół łowieckich, sąsiadujących z nami.

„Darz Bór”
Niech pola, lasy, knieje i bagienny wrzos rogów poniosą głos /2x
Niech patron św. Hubert, w opiece nas ma, wśród dolin i gór /2x
Wszystkim nam tu, niech darzy, niech darzy bór !

Pokot tego dnia nie był może rewelacyjny. ale każdy z uczestników miał możliwość obserwacji zwierzyny lub też oddania strzału, niektóre jak to z „reguły” bywa oczywiście niecelne tak zwane „pudła”. Królem tego polowania został kol. Tomasz Chołtyn oraz Zbigniew Bielenik, jeden z zaproszonych gości w osobie kol. Włodka Lechowskiego pozyskał dzika, byłbym zapomniał, na rozkładzie również znalazł się lis tym razem pozyskany przez kol. Roberta Grzelaka.

Dzień 29 grudnia 2013. okazał się bardzo przyjemnym dniem, od samego niemal świtu towarzyszyło nam piękne słońce, niebo czyste bez bez porywów wiatru. Powietrze wypełnione aromatami jesiennego lasu raczej rześkie ale bez mrozu, na termometrze słupek rtęci wskazywał temperaturę około 9 stopni.

Las powoli wypełnia się tu i ówdzie zielonymi źdźbłami traw i ziół które zagubione w tych zmianach pogodowych powoli pną się ku słońcu, ktoś z uczestników polowania twierdził, iż przechadzając się po swoich leśnych ścieżkach spotkał rosnące na drzewach i w poszyciu lasu młode opieńki. Na 29 grudnia jest to raczej aż nie prawdopodobne. W tym roku raczej o zimie możemy zapomnieć, co przyniesie nam styczeń 2014 to już się niebawem dowiemy.

Karty stanowiskowe stosowane w naszym kole od pewnego czasu w organizacji polowań zbiorowych  stanowią już pewną ciekawostkę dla kolekcjonerów tego typu rzeczy związanych z łowiectwem. Kilku z kolegów podczas polowania demonstracyjnie trzymając w ręku niewielki wachlarz kart chwalili się swoim zbiorem. Z początku nie bardzo przychylnie przyjęte przez niektórych dość sceptycznie nastawionych kolegów, dziś po kilku polowaniach z ich udziałem stanowią nierozłączny elementy wzbogacający te polowania.

img608

Na czołowej stronie karty stanowiskowej widoczna jest pieczątka Komisji Etyki Tradycji i Zwyczajów Łowieckich, którą komisję może warto byłoby ponownie reaktywować w naszym kole.

Każda z kart ma swój element graficzny, który wiąże się z polowaniem tym razem było to polowanie sylwestrowe.

img609

 Tych kilka zdjęć niech przedstawi atmosferę, która panowała wśród kolegów od pierwszych chwil do zakończenia polowania. Widać uśmiechy na twarzach i zadowolenie, zmęczenie i rozgoryczenie niepowodzeniem i nietrafionym strzałem. Chwile przerwy z lekkim posiłkiem oraz przejścia na stanowiska na linię myśliwych, chwile spędzone w naszej „bonanzie” podczas przemieszczania się w kniei. Ale również uchwycona została atmosfera lasu oczekującego na upragnioną zmianę pogody. No właśnie jeszcze jedno – kozły posiadają już spore parostki co można było zaobserwować w dniu dzisiejszym.

”Koniec polowania”
Łowy skończone, strzelcy i psy utrudzone – wracajmy!

Polowanie tego dnia dobiegło końca, po skromnym ale sycącym posiłku każdy z myśliwych złożył Noworoczne życzenia, rozmowom i wrażeniom z polowania nie było końca. Dopalające się ognisko wskazywało niechybnie iż trzeba się pożegnać i udać do własnych domów, zabierając ze sobą wspomnienie polowania i miła atmosferę tego dnia.

DARZBÓR – do następnego polowania.

„Darz Bór”
Bór piękną piosnkę śpiewa do domu już czas 
x2 Zwierza ładuj na wóz 
Darz Bór Darz Bór Darz Bór my kochamy Cię, my kochamy Cię 
Darz Bór Darz Bór dla boru pięknego cześć