Księżyc w roku 2013

Księżyc w roku 2013

Księżyc – jako najszybciej poruszająca się planeta w swym dobowym przebiegu przez Zodiak, tworzy najliczniejsze, choć często krótkotrwałe aspekty z pozostałymi planetami.

KSIEZYC 01

W związku z tym wpływa na nasze nastroje, emocje, instynktowne zachowania, uczucia, co pociąga za sobą odpowiednie działania i ich skutki nie tylko w codziennych sprawach, ale i takie, które wynikają z naszych emocjonalnych zachowań. Według astrologów faza pełni „dopełnia” wszystkie sprawy rozpoczęte w okresie nowiu. Jeżeli podczas pełni rozwinęły się pozytywne wzorce zachowań, czy działań, a ograniczenia wynikające z przeszłości minęły, wówczas pełnia da nowe spełnienie. Jeżeli jednak cechy negatywne będą dominować podczas „rozsiewania światła” wówczas pełnia może dać poważne konflikty wewnętrzne, odbijając się również na zdrowiu. Styczniowa pełnia miała miejsce 27 stycznia o godzinie 05:40.

Ta pierwsza w Nowym Roku pełnia w almanachu rolnika jest nazywana pełnią wilczego księżyca. Otóż dawien dawno w styczniu, kiedy to panowały potężne mrozy i śniegi, wilki zakradały się do wiosek w poszukiwaniu pożywienia. Lutowa pełnia miała miejsce 25 lutego o godz. 21:28 i nazywana jest pełnią śnieżnego księżyca. W lutym śnieg był zjawiskiem codziennym, jednakże ze względu na różnicę w temperaturze powietrza przybierał nieco inną barwę w porównaniu ze styczniowym.

Marcowa pełnia Księżyca, która jednocześnie będzie pierwszą wiosenną pełnią, nastąpiła 27 marca o godzinie 10:30. Nosi ona nazwę pełni ślimaczego księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców. Kwietniowa pełnia nastąpiła 25 kwietnia o godzinie 21:59 i nosi nazwę pełni różowego księżyca. Różowy kolor ma związek z kwitnącymi roślinami, a dokładniej z floksem, zwanym płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej. Majowa pełnia nastąpiła 25 maja o godzinie 06:27.

Zwana jest pełnią kwiatowego księżyca, mlecznego księżyca i kukurydzianego księżyca. Czerwcowa pełnia miała miejsce 23 czerwca o godzinie 13:33. Jest to największa pełnia w ostatnich i przyszłych latach. Nazywana jest pełnią truskawkowego księżyca. Jest to ta pora na czerwone i słodkie owoce. Lipcowa pełnia w tym roku przypadała na 22 lipca o godzinie 20:16. To już czas zbiorów. Zwana jest pełnią burzliwego księżyca. Miesiąc ten najbardziej obfituje w błyskawice w ciągu całego roku. W Sierpniu pełnia Księżyca przypadała 21 sierpnia o godzinie 3:45 i jest nazywana pełnią niebieskiego księżyca.

We wrześniu pełnia Księżyca przypada na dzień 19 o godzinie 13:12 i jest to ostatnia pełnia lata. Nosi ona nazwę pełni księżyca żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wchodzi tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.
W październiku pełnia Księżyca nastąpi 19 o godzinie 01:37 i nosi nazwę pełnia księżyca myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i zaszło Słońce ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

Listopadowa pełnia będzie miała miejsce 17 listopada o godzinie 16:16. Nazywana jest pełnią bobrzego księżyca, ponieważ w tym czasie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie. Grudniowa pełnia 17 grudnia o godzinie 10:29 zwana jest pełnią zimnego księżyca, chociaż zdarza się również, że nazywa się pełnią księżyca długiej nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze w całym roku.

  Fazy księżyca w miesiącu wrześniu 2013

Tekst ze strony www